Solidny drapak to podstawa

Niektórzy ludzie zapominają o tak istotnej rzeczy jaką jest drapak lub kupują go zbyt późno.  Jeśli posiadacie kota wychodzącego, który zaspokaja potrzebę ścierania pazurów to problem was nie dotyczy, lecz jest też wiele kotków wyłącznie domowych. I tutaj pamiętajcie taką zasadę, że drapak musi być od samego początku. Nie istotne jest czy drapak ten będzie niewielki, firmowy czy może tani z supermarketu. Kot musi się do niego przyzwyczaić od maleńkiego. Jeżeli bierzemy kotka z hodowli to problemu mieć nie będziemy, gdyż kotek obserwując swoich rodziców uczy się obsługiwania drapaka czy kuwety.Ja na początku zakupiłam na szybko zwykłą fale, z tektury dostępna na zooplusie i do dzisiaj jest chętnie drapana przez Apolonie. Dlatego jeśli ktoś woli można co jakiś czas kupować takiego typu zabawki.Warto przed zakupem drapaka, dużo przeczytać, aby nie kupić czegoś co po miesiącu będzie w opłakanym stanie. Większość drapaków dostępnym na stronach aukcyjnych zawierają kiepskiej jakości chińskie wynalazki o tak cienkich nóżkach, że nie są wstanie utrzymać dorosłego osobnika. Dużo osób powie, że nie wszystkich stać na drogie ręcznie wykonane drapaki. Cóż bardziej mylnego! Patrząc na ceny drapaków w zoologicznych oraz na wielu stronach nie stać mnie było na wydanie 200zł na chińszczyznę, która rozwali się, gdy MCO będzie chciał na niego wejść!
Jeżeli ktoś ma możliwość to polecam postawić gruby pieniek (oczywiście około metrowy wraz z korą) bo znajdą się też koty, które zaakceptują tylko naturalny drapak. Wcześniej trzeba oblać go wrzątkiem, aby pozbyć się niechcianych bakterii oraz pasożytów.  

Na co więc warto zwracać uwagę przy zakupie drapaka?
- grubość rur (minimum 9cm średnicy)
- z czego zostały wykonane półeczki, tuby (w przypadku chińskich drapakach to zwykła tektura, która kompletnie się nie sprawdzi przy tak ciężkich kotach jak MCO)
- grubość sizalu (4mm niestety  bardzo szybko się zniszczy - polecany 10mm)
- wysokość chociaż jednego słupka od ziemi (kot musi spokojnie się rozciągnąć więc minimum to 90cm, w przypadku MCO to 1m)
- półeczki do leżenia lub legowiska (nie kupujmy drapaka, który ma dużo półeczek lecz na tyle małych, że kot i tak używać ich nie będzie. W przypadku MCO minimum 40cm)


Jeżeli mamy niewielką ilość pieniędzy to zainwestujmy w zwykły prosty drapak z jedną półeczką lecz o odpowiedniej wysokości oraz miejscem, aby kot mógł bezpiecznie się wylegiwać. Jest wiele firm, które wykonują ręcznie drapaki, a cena jest niewiele wyższa od wynalazków z marketu czy zoologicznego. Na rynku oczywiście znajdziemy także, wiele luksusowych drzewek dla naszych kotków. Jeżeli dobrze dobierzemy drapak to nie musicie martwić się o wasze skórzane kanapy oraz piękne tapety na ścianie :)Komentarze