Koto-szop? Jak szop pokochał kotkę

Każdy kto interesuje się kotami tej rasy wie skąd pochodzi stwierdzenie "kotoszop". W bardzo krótki sposób postaram się przybliżyć historię tej rasy.  Maine Coon swoją sławę uzyskały swoim "wrogim" wyglądem, wielkością oraz temperamentem. "Maine" oznacza, skąd wywodzą się te koty, oraz słowo "recoon" czyli szop. Mieszanka kota z szopem jest oczywiście niemożliwa lecz wtedy ludzie powiązali ich puszysty ogon oraz pręgowane umaszczenia z tymi zwierzętami. Istnieje teoria, że dawno, dawno temu Wikingowie przywieźli koty Norweskie Leśne i to właśnie po nich odziedziczyły wielkość i długość futra. Drogą naturalnej selekcji wytworzyła się rasa duża, masywna oraz o wodoodpornym futrze. Długość ciała kotów MCO sięga jednego metra, waga może przekraczać 10kg. Ich sylwetka jest smukła, muskularna, wydłużona a kończyny mocne, średnie o dużych łapach. Ogon jest znakiem rozpoznawalnym, ponieważ jest dłuższy oraz bardziej puszysty niż u innych ras. Głowa MCO jest duża, kanciasta o wyraźniej kufie, wydatne kości policzkowe, oczy zaś duże delikatnie skośne. Całość pięknie uzupełniają spiczaste uszy o obfitych pędzelkach.

Na zdjęciu Apolonia 1,3miesiąca 5kg

Koty MCO zachwycają swoim "sowim spojrzeniem", który dla wielu będzie przerażający. Ludzie, którzy poznają dopiero Apolonie najczęściej nie czują się komfortowo w jej towarzystwie. Widząc kota tej rasy pytają czy nie boimy się takiego chodzącego tygrysa. MCO poprzez swój wygląd oraz posturę tworzą iluzje, że są to koty złe, niedobre oraz groźne. Tak na prawdę to wielkie przytulaki i powiedzmy sobie szczerze tchórze. Pierwsze zmykają słysząc odkurzacz czy głośną kosiarkę i nie dają się wyciągnąć ze swojej kryjówki nawet przysmakami.



Koty tej rasy są niezwykle inteligentne więc nie trudno nauczyć je odpowiednich zachowań czy sztuczek. Łatwo korygować ich zachowania oraz nauczyć chodzenia na smyczy. Kot to zwierzę nie dla każdego więc pomimo tylu zalet trzeba dobrze przemyśleć czy MCO jest odpowiedni dla Ciebie.

Komentarze

Prześlij komentarz