Dlaczego sterylizacja jest tak istotna?

Niekontrolowane rozmnażanie się zwierząt to problem, który niesie ze sobą wiele przykrych następstw. Każdy wie, że jedna kotka może wydać na świat nawet kilkanaście młodych kociąt. Oprócz tytułowej sterylizacji zwierząt nie możemy zrobić kompletnie nic, aby zapobiec fatalnym wypadkom z udziałem kotów. Zapewne każdy z was był chociaż raz świadkiem sytuacji, w której to przestraszony kot skończył pod kołami samochodu, lub na swoim osiedlu niejednokrotnie widywał bezpańskie kocury, szlajające się po okolicy, ranne, lub chore, ledwo zdolne do chodzenia.  Dokarmiając bezdomne koty pomagamy im przetrwać, ale problem chorych/rannych/zdychających zwierząt wciąż pozostaje aktualny.


Niewykastrowane kocury roznoszą nieprzyjemny zapach, wędrują daleko narażając swoje życie oraz co najgorsze parzą się z niezliczoną ilością kotek. Kastracja kocura eliminuje okropny smród, podsikiwanie (jeśli wcześniej kocura ciachniemy), możliwość rozmnażania. Kolejnymi plusami są rzeczy takie jak nieoddalanie się zwierząt tak daleko od domu, czy koniec walk o terytorium z innymi kotami.

Sterylizacja to usunięcie macicy wraz z jajnikami co zapobiega niechcianym ciążom, męczącym rujom oraz ucieczkom z domu. Kastracja, w porównaniu do sterylizacji, to o wiele łatwiejszy zabieg bo polegający tylko usunięciu jąderek u kota. Ja jestem za ciachaniem kotek przed pierwszą rują (6-9miesięcy, ważne aby osiągnęła wagę minimum 2kg), kocury około 6miesięcy a jeśli obsikuje to nawet wcześniej. Niektóre hodowle stosują wczesną sterylizacje co uważam za bardzo słuszne.

Na koniec wspomnieć należy o bardzo ważnym czynniku, który powinien decydować o podjęciu decyzji. Sterylizowane kotki w wczesnym wieku zapobiega ropomaciczu i nowotworom! Dużo zwierząt po zabiegu staje się spokojniejsze, bardziej przywiązane do właściciela oraz mniej agresywne. Sterylizując zwierzęta bez praw hodowlanych dbamy o ich zdrowie oraz pokazujemy, że jesteśmy odpowiedzialnymi opiekunami.


Komentarze

 1. Ojojoj dużo się wypisaliście. ;) Bardzo przydatny post, a tak poza tym to widziałam że wpadliście do nas i bardzo się z tego cieszymy, a Wasz blog to rewelacja! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo wam dziękuje za miłe słowa! Do was będziemy wpadać regularnie! 😄

   Usuń
 2. Bardzo przydatny post ;) wszystko w jednym miejscu i wszystko potrzebne :) Pozdrawiam i zapraszam do nas

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz